La situació actual ha transformat del tot, encara que esperem que de forma transitòria, la vida de milions d’espanyols i europeus. Davant d’aquesta incertesa, les precaucions i la cura de la nostra salut i la de les nostres famílies, equips de treball o veïns són molt importants, i hi ha sectors essencials que no poden ni han de parar, sinó que són avui més necessaris que mai. És el cas del sector ecològic.

sector ecológico covid-19

A continuació, repassem amb alguns dels principals actors del panorama nacional com s’està afrontant la situació actual, assegurant que la cura de la salut i el compromís amb la ciutadania segueixen primant en els seus productes.

El teixit comercial i els distribuïdors, principals garants d’un ‘dia a dia’ imprescindible per a sector i consumidors

Proveir de productes saludables a la ciutadania. D’això s’encarreguen diàriament prop de 4.000 botigues ecològiques especialitzades i herbolaris des de fa molts anys. I són, generalment, els distribuïdors els que els fan arribar aquests productes. Hem preguntat a alguns dels més importants com estan funcionant i la resposta és clara: l’abastiment no corre perill i la professionalitat dels seus equips està garantida amb l’adaptació a la situació actual.

Joan Picazos, Director General de Biocop, distribuïdora amb més de 40 anys d’història i experiència al sector ecològic, explica “vam començar a actuar abans que es decretés l’alarma. El nostre sistema informàtic habitual ja afavoreix el teletreball. Hem normalitzat el treball en teleconferència. Els equips de producció i magatzem estan fent uns esforços formidables, treballant en torns aïllats i mantenint un altíssim nivell de servei. Ens sentim més a prop dels nostres clients que mai”.

Xavi Vila, Co-Propietari i Director de Sol Natural, distribuïdora líder a Catalunya i augmentant la seva presència a Madrid, València i Múrcia, comenta que “a l’igual que tothom, les empreses que seguim en actiu ens hem hagut d’adaptar a aquesta nova situació, buscant alternatives per fer la feina més fàcil i segura. És per això que, a més de prendre totes les mesures de seguretat pertinents, hem ofert l’opció de teletreball a tots aquells companys que poguessin operar d’aquesta manera, la qual cosa també ha suposat un canvi en les nostres dinàmiques”.

Sara Muñoz, Directora General de Biogran, distribuïdora ‘bio’ líder present a tot Espanya i empresa productora a través de la seva històrica marca El Granero Integral, apunta que “el COVID-19 ens ha fet adoptar noves formes de treballar a Biogran: tot l’equip està treballant des de casa en mode teletreball, excepte aquells membres de l’equip que pels seus llocs han d’estar de manera presencial a fàbrica i magatzems”.

Miguel Ángel Montesinos, CEO de La Finestra sul Cielo España, amb distribució a tot el territori nacional i una nova i potent botiga online, ens explica que la situació actual “és una situació que mai haguéssim imaginat, havent-nos així d’adaptar al nou context. A dia d’avui, més del 80% dels nostres col·laboradors estan treballant a casa, i a l’empresa prenem, des de l’inici, una sèrie de mesures per evitar qualsevol contagi”.

‘Auge’ de la venda online

De fer arribar salut als ciutadans s’encarrega, també, des de 1771 Herbolario Navarro, que compta actualment amb 35 botigues. El seu gerent, Pepe Navarro, apunta que “en els moments previs a la declaració de l’Estat d’Alarma vam experimentar un augment notable en les vendes, però ara s’estan veient minvades i estem adaptant la nostra forma de treballar potenciant el nostre servei de venda online perquè el client es pugui quedar a casa”.

La producció d’aliments compromesos amb la salut: més segura que mai

Ignasi Aguiló, Director General de Obrador Sorribas – Biográ, empresa creada el 1986 però la història de la qual es remunta a 1915 i a l’herbolari de Pere Sorribas a Barcelona, ​​comenta que “hem aplicat de manera estricta totes les recomanacions sanitàries per preservar el màxim la salut de les persones que treballen al nostre obrador i als nostres herbolaris”. Ignasi afegeix que “les persones confinades a casa volen alimentar-se de forma saludable, i nosaltres tenim una oferta que pot satisfer això. Estem satisfets perquè estem aconseguint mantenir el servei que els consumidors i les botigues ens demanen”.

Eva Roger, Directora Comercial de Vegetalia, històrica companyia especialitzada des dels seus orígens en la proteïna vegetal de més alta qualitat, retrata com està essent aquesta gestió “hem pres decisions a nivell de canvis organitzatius per poder treballar adequadament (teletreball, totes les mesures de prevenció i higièniques necessàries…). La situació ens ha coincidit amb un increment de treball i hem hagut d’aprendre a comunicar-nos i coordinar-nos telemàticament, tot un canvi per a tothom. Algunes tasques de coordinació no són tan fàcils com quan estem tots a Vegetalia”.

Per a Rafel Muria, Propietari de Mel Muria, el primer és la salut de tots. “La situació actual ens suposa un nou repte, ens hem hagut d’adaptar com tots vosaltres. Seguirem endavant amb la il·lusió de saber que en plena natura les abelles segueixen pol·linitzant els arbres i les plantes per donar-nos el fruit quan tot hagi passat”.

La cosmètica ecològica i els complements alimentaris tampoc es queden enrere

Esther Saiz i Maribel Saiz, al capdavant de Dietéticos Intersa, empresa dedicada a la dietètica, la nutrició, la fitoteràpia, l’aromateràpia i la cosmètica natural des de fa més 40 anys, amb presència a tot el territori nacional i illes, expliquen que “l’equip humà de INTERSA s’ha dividit en el 80% fent teletreball i el 20% a l’empresa. D’aquest últim grup, s’han generat dos torns, amb l’objectiu de poder donar servei als nostres clients, rotant els equips setmanalment”.

Joaquim Llobet, Director Comercial de Corpore Sano, empresa amb de més de 30 anys d’experiència en el sector de la bellesa i la higiene corporal declara que “ens ha suposat una revolució en molt poc temps, però que demostra aquella dita de ‘voler és poder’. Hem donat accés al teletreball en un temps rècord als departaments; hem equipat i establert en producció un sistema de treball el més segur possible; i hem prioritzat la producció per poder donar el millor servei als nostres clients”.

Fires i Sector Ecològic. Un calendari ‘aplaçat’: noves dates i convocatòries

Els principals esdeveniments de tots els sectors s’han ajornat o cancel·lat, i la majoria, també al ‘bio’, han publicat ja les seves noves dates.

Aquí destaca BioCultura Barcelona, esdeveniment que congrega any rere any més de 60.000 persones i que després del canvi de dates es celebrarà enguany del 24 al 27 de setembre al Palau Sant Jordi i del que la seva directora Ángeles Parra afirma que “BioCultura a Barcelona se celebrarà. Estem convençuts que les activitats que tenen en el seu codi genètic el bé comú no sucumbiran a aquestes amenaces”.

Destaca també la segona edició de la fira referent per als professionals del sector ecològic a Espanya, que en la seva primera edició el 2019 va ser un èxit: Organic Food Iberia (i Eco Living Iberia) que se celebraran del 3 al 4 de setembre a IFEMA. L’organització ha apuntat que “l’èxit, així com la seguretat dels nostres expositors i visitants, sempre han estat la nostra prioritat i aquest segueix sent el cas”. [ACTUALITZACIÓ 23/04/2020: Organic Food Iberia, posposada fins al 2021]

El calendari és ajustat, i és que Alimentaria, que enguany aposta per l’ecològic en el seu pavelló 5 ‘Alimentària Trends‘, se celebrarà del 14 al 17 de setembre a Fira de Barcelona. El seu director general, J. Antoni Valls, ens comenta que “l’alimentació ecològica té un encaix ideal dins del nostre certamen, pel que considerem que incloure un espai propi per a aquesta oferta dins de el nou saló Alimentària Trends és un gran encert”.

D’altra banda, BioCantabria, que estava programada inicialment per a l’abril, espera rebre més de 10.000 visitants -majoritàriament consumidors- del 30 d’octubre a l’1 novembre al Palau d’Exposicions de Santander.

Panorama Internacional

Aquesta setmana es confirmava la cancel·lació definitiva per a aquest any de Natural & Organic Products Europe, fira que anava a ser celebrada primer a l’abril i després al juliol al ExCel de Londres (l’esdeveniment finalment no se celebrarà perquè Excel es convertirà en un hospital de manera temporalment indefinida). Natural & Organic Products Europe 2021 s’ha programat per al 18 i el 19 d’abril de l’any vinent.

Importants també són els canvis de dates de Free From Amsterdam (que passa al 24-25 de novembre) i SANA (que se celebrarà juntament amb Cosmoprof del 3 al 6 de setembre).

Bio Eco Actual ha confirmat la seva presència a les noves dates de les fires professionals Organic Food Iberia, SANA, Natexpo, Free From Amsterdam i Nordic Organic Food Fair.

Podeu consultar el calendari actualitzat complet de fires a Espanya i el Món a bioecoactual.com/ca/calendari-fires-bio

Fires BIO 2020

Bio Eco Actual, normalitat adaptada a unes circumstàncies excepcionals

El paper de la comunicació i la informació és avui més important que mai. Aquest mes d’abril hem publicat 48.000 exemplars de Bio Eco Actual i 20.000 de Bueno i Vegano que, a més de tenir una difusió ‘extra’ a nivell online -les edicions ja compten amb prop de 3 milions d’usuaris únics l’any i més de 22.000 subscriptors online-, seran distribuïts com cada mes en prop de 4.000 botigues especialitzades, havent-se establert les mesures de seguretat necessàries des de la impressió i transport fins a la distribució dels mateixos.

En aquest sentit, l’equip de Bio Eco Actual agraeix als seus distribuïdors i a les botigues el que cada mes facin possible que les nostres publicacions estiguin en el punt de venda per a informar de forma gratuïta i independent a el màxim de lectors possible. Aquesta setmana hem fet pública la nostra auditoria, que xifra en 70.000 exemplars la distribució i tirada mensual mitjana de Bio Eco Actual + Bueno i Vegano realitzada durant el passat exercici 2019.

Leer Bio Eco Actual | Abril 2020

Bio Eco Actual Abril 2020

Llegir Bio Eco Actual | Abril 2020

Bio Eco Actual Abril 2020

Les persones, primer

Una màxima cada vegada més estesa en el màrqueting modern es fa avui més valuosa que mai. Així doncs, Com liderar un equip en aquests moments?

Per a Sara Muñoz el més important és “prendre les decisions adequades per salvaguardar el benestar de l’equip i de la companyia, sempre estant molt en contacte i cuidant les persones, sobretot en aquests moments en què és clau mantenir la motivació i ser un referent en fortalesa”.

José Navarro posa l’accent en atendre les necessitats especials dels consumidors: “Hem facilitat que totes les persones que poden teletreballar ho facin, d’altra banda, comptem amb un gran equip de professionals (farmacèutics, dietistes, nutricionistes i biòlegs), centrats en donar servei a les persones que més ens necessiten, intolerants a algun tipus d’aliment, persones amb celiaquia o aquells que no poden prendre químics. Tot el nostre equip està al peu del canó per oferir aquest servei tan necessari”.

Xavi Vila comenta que han afrontat la situació “amb una actitud positiva, i sobretot amb molta calma, cosa que hem intentat transmetre als nostres companys des de l’inici de l’estat d’alarma”, al que afegeix que “aquesta situació m’està servint per reflexionar sobre el que realment és important: aquesta és una gran oportunitat per aprendre a ser millors, i tinc l’esperança que, després de tot això, siguem més solidaris i generosos”.

Joan Picazos declara la unió i bona sintonia entre el seu equip humà “és emocionant veure la resposta de tota la gent de Biocop. Estic molt orgullós”.

Miguel Ángel Montesinos, per la seva banda, afirma que l’equip es lidera “estant molt organitzats, tenint molt clars els objectius i recolzant-nos els uns als altres”.

Ignasi Aguiló destaca que “estem tenint una resposta molt positiva de tot l’equip humà. Tots els que poden treballar des de casa s’han adaptat amb molta velocitat per poder seguir donant el servei als clients… Cada dia que passa entenc més profundament el significat de la solidaritat i cada dia veig més llum i més esperança”.

Eva Roger apunta a la importància del tracte humà en el lideratge per a fer-ho, “especialment escoltant i parlant molt amb la gent. Són moments difícils per a tots i cada persona els viu d’una manera diferent. M’ha ajudat molt la resposta de tot l’equip que ha estat d’una gran implicació, capacitat d’adaptació i esperit de col·laboració”.

Rafel Muria està satisfet perquè “l’equip fa més pinya que mai, i crec que d’això es tracta, cadascú segueix les seves tasques sigui fent teletreball o torns, per poder seguir produint i servint, prenent totes les mesures de seguretat necessàries”.

Esther Saiz i Maribel Saiz estan“orgulloses de comprovar les capacitats de les persones en situacions límits: es genera creativitat, solidaritat, ajuda, comprensió, tots som un. A INTERSA som conscients avui més que mai de l’equip humà que tenim, i hem pogut constatar la seva empatia i solidaritat”.

Per la seva banda, Joaquim Llobet constata que “si tens un bon equip poc canvia, cadascun té les seves tasques i busquem junts les millors solucions davant les dificultats de l’confinament”.

Així mateix, Ángeles Parra, destaca la força i la valentia del seu equip: “el nostre equip està compromès amb la nostra causa, liderar no és una tasca difícil. Som professionals i tenim molta il·lusió i esperança. Som ecoactivistes conscienciats, aquesta és la nostra força i la nostra valentia per seguir endavant. Seguirem treballant amb fermesa per la promoció de l’alimentació ecològica, la sostenibilitat, el respecte a la biodiversitat, els drets humans…”.

Esperem veure-us aviat de nou. Salut, precaució i ecologia, avui més que mai.

Redacció Bio Eco Actual

Subscriu-te a la Newsletter i rep cada mes Bio Eco Actual al teu correu

Bio Eco Actualel teu mensual 100% ecològic
Llegir Bio Eco Actual