El Consorci de Cooperatives Fruiteres del Tirol del Sud (VOG) és líder en tota Europa en la producció i comercialització de pomes del Tirol del Sud de producció integrada i ecològica en 75 països. Més de 75 anys després de la seva fundació, parlem amb Werner Castiglioni, director de Biosüdtirol, la cooperativa ecològica pertanyent al Consorci VOG, i Hannes Tauber, responsable de màrqueting del Consorci VOG.

VOG
©Bio Eco Actual. Werner Castiglion i Hannes Tauber

Què és VOG?

VOG som uns 4.600 agricultors de Tirol del Sud: famílies rurals amb les seves petites explotacions de 2 a 2,5 hectàrees. El Consorci existeix des de 1945 gràcies a la decisió dels agricultors de reunir-se. Són professionals de la producció, però quan es tracta d’envasar, classificar i exportar en el mercat, necessiten tenir una veu unida. Una veu que parli en nom de 4.600 productors. El Consorci està dividit en 12 centres d’envasament en tot el Tirol del Sud.

Pel que fa a la producció ecològica, fa 30 anys només hi havia uns pocs agricultors que havien decidit apostar pel bioc. Fa 20 anys, hi havia uns 20. Avui dia hi ha 300 agricultors que conreen en ecològic. Sempre és una decisió pròpia l’optar per la producció bio, perquè el Consorci són els agricultors, i són ells els qui decideixen com produeixen els seus productes. Es passen a l’ecològic perquè volen, perquè estan convençuts i volen provar aquesta producció. El nombre d’agricultors s’ha duplicat en els últims cinc anys perquè veuen en l’ecològic un futur per a la seva família: s’identifiquen amb els valors de l’ecològic. No és només un tipus de producció; és també un estil de vida.

«El nombre d’agricultors s’ha duplicat en els últims cinc anys perquè veuen en l’ecològic un futur per a la seva família»

Conreen aquests agricultors ecològics en plantacions veïnes?

És la seva pròpia i lliure decisió. No podem fer illes: els agricultors que decideixen ser ecològics poden viure lluny els uns dels altres. El que sí que podem i hem de fer és controlar els residus. Abans de la collita, sempre fem anàlisi de control.

Veuen una tendència cap a la producció ecològica en el Consorci? Els agricultors convencionals es redueixen o augmenten?

La situació està canviant. Abans hi havia més producció integrada, que ara ha estat substituïda per la producció ecològica. Això es deu al fet que no és possible que els agricultors del Consorci augmentin les terres de cultiu. Estem en plena muntanya i l’espai que podem utilitzar és limitat. Els anys anteriors es dedicaven a la producció integrada i ara es dediquen a l’ecològica. Segueixen en el grup, en el sistema de la cooperativa; només canvien la manera de produir, res més. Sempre han estat socis.

Els agricultors estan dividits entre els que treballen en model integrat i els que ho fan en ecològic: els agricultors han de triar entre els dos tipus de cultiu. A més, són membres d’associacions ecològiques com Bioland o Demeter.

VOG
©Bio Eco Actual. Representants de VOG a BIOFACH 2022

Poden parlar-nos més del projecte “Sustainapple”?

Hem vist que, pel que fa a la sostenibilitat, especialment en els últims anys s’ha convertit en un tema d’interès públic fins al punt que també cal comunicar-lo als consumidors i als retailers. Per a nosaltres, la sostenibilitat sempre ha estat la base del nostre treball, el nostre ADN, sempre ha format part de la nostra empresa: els nostres socis són explotacions familiars i han de mirar al futur per a les pròximes generacions. Si no treballen de manera sostenible, no hi haurà futur per a les generacions del futur ni ingressos per als seus fills.

Amb aquesta necessitat de fer-ho visible a nivell global, es va crear el projecte “Sustainapple” amb un nom, unes metes i uns objectius concrets. Volem alimentar a la gent de manera saludable, per la qual cosa volem produir aliments sans, pomes sanes, que puguin estar disponibles per als consumidors de tots els països. Un altre objectiu és que prenem a la naturalesa com el nostre soci. Treballem en el camp amb la naturalesa, així que hem d’entendre i estudiar com evolucionen la naturalesa i el sòl.

«Si no treballen de manera sostenible, no hi haurà futur per a les generacions del futur ni ingressos per als seus fills»

Un altre punt clau per a “Sustainapple” és també explicar i compartir el model de l’agricultura del Tirol del Sud, amb les explotacions familiars com a part de les cooperatives. Per tant, unir forces. Junts som més forts i aconseguim mantenir les petites explotacions a llarg termini per a les generacions futures. Aquests són els nostres tres pilars.

Han vist diferents perspectives de mercat. Pel que fa als detallistes, com és la seva percepció en els diferents països?

Quant a l’ecològic, ara exportem a 40 països diferents de tot el món. També coneixem el mercat d’Aràbia i Àsia, però el nostre principal mercat continua sent Europa. En tots els països, un creu que saben el que significa ‘ecològic’, però en realitat hi ha molt poc coneixement sobre aquest tema. Així que la nostra feina és fer avançar el consum ecològic, educant als detallistes i als consumidors sobre l’ecològic.

A Alemanya tenim al voltant d’un 5% de consum ecològic. Si s’ha aconseguit un 5%, es podria aconseguir un altre 5%. Veig que hi ha un desenvolupament i un augment interessant del consum.

Com veuen el mercat espanyol?

Espanya és un dels majors productors de productes ecològics. Saben molt bé el que és el bio. El percentatge de consum fins ara és baix, però crec que en el futur serà cada vegada major. De fet, els venem la poma Bio Marlene®. Tenim el nostre soci allí. Crec que el que hem d’aprendre és a no tenir només una poma, sinó més pomes ecològiques i més varietats. Necessitem més espai. Veiem que hi ha una gran possibilitat de portar noves varietats.

Un missatge fort que cal donar als retailers i també als consumidors és que les fruites i hortalisses són interessants; tenen una història a explicar. És una cosa que els consumidors esperen. S’ha de subratllar l’augment de la presència de fruites i hortalisses a les botigues durant tot l’any. Estem veient ara que les noves varietats ecològiques són diferents de les tradicionals, en termes de sostenibilitat i també de sabor. Hem d’acostar-nos als nous consumidors moderns oferint-los pomes i informació addicional sobre aquestes, com s’han produït, qui les ha produït, quin és el seu sabor, l’aroma, què poden fer amb la poma, les receptes en les que poden utilitzar-la… També invertir en una bona presentació del producte.

VOG
©Bio Eco Actual. Pomes ecològiques RedPop® Bio, de VOG.

Com fer-ho?

Intentem mirar al futur i comprendre les necessitats del consumidor del demà. Perquè quan plantem un arbre, serà productiu a partir dels pròxims 15 o 20 anys. Hem d’entendre què menjarà el consumidor del futur. A partir d’això, pot ser bo tenir una gestió de categories i tractar de fer costat als retailers i els nostres socis, i el que pensen que és una bona idea o pot ser una bona selecció de la plataforma. Per tant, hem de pensar en avui, però també en el futur. Hem de veure quin tipus de pomes estem plantant ara, quines varietats hi haurà en el futur. I, com podem comunicar al consumidor i tenir el major impacte? Amb una bona presentació del producte a la botiga, un bon expositor i una rotació de productes per a no tenir pomes tirades en la prestatgeria durant setmanes. Quan a la gent li agraden les pomes, és més probable que vagi a la botiga a comprar-les i hi torni després. El producte fresc té més bon gust i fa que el consumidor torni a comprar-lo.

«Intentem mirar cap al futur i comprendre les necessitats del consumidor del demà»

Hem d’entendre com orientar al consumidor. Com entén el consumidor en el punt de venda que això són pomes i el per què hauria de provar-les. El producte ha de tenir un aspecte agradable. Es pot fer a través de les marques, perquè per al consumidor existeix un compromís. Una vegada comprès aquest compromís, cal mantenir-lo perquè el consumidor torni.

També hi ha una orientació basada en el gust, en les pomes. Hem d’explicar que si fas un tast de diferents varietats, hi ha subtils diferències de sabor. Hi ha un món enorme en el qual podem submergir-nos i experimentar amb una poma de sabor molt àcid, molt cruixent o molt sucosa. Hi ha molta varietat en la categoria de les pomes. I, per descomptat, jugar amb els colors: provar la presentació del producte en funció dels colors, les grandàries…

El sector té molt potencial i, al mateix temps, el que ens sembla molt important és que les persones que treballen a les botigues estiguin ben informades sobre els productes que venen. Hem d’invertir, juntament amb els nostres socis, a oferir coneixements sobre les pomes a les persones que treballen en els establiments. Quan coneixem el producte, la història és més interessant per a treballar-hi. No sols veiem una poma vermella, sinó que coneixem la història d’aquest producte, sabem alguna cosa més. Hi ha molta feina per fer, però hi ha un compromís per a anar en aquesta direcció.

«El personal de les botigues ha d’estar ben informat sobre els productes que ven»

Hem de treballar junts, en primer lloc. A nivell de la UE, ens esperen temps difícils i, per tant, hem de mantenir-nos units i enfrontar-nos junts a aquests reptes. Mai hem de perdre de vista el que és realment important, que és per totes dues parts: el productor (per a tenir bons productes en el mercat), i per descomptat el consumidor, perquè estigui satisfet amb el que hi ha en els prestatges.

Intentem ser molt innovadors, portant noves varietats al mercat, acostant-nos a nous sistemes, invertint en campanyes i màrqueting, fent costat al mercat local, intentant que les pomes arribin a les botigues. Treballem amb socis espanyols i tractem de secundar-los també. En el mercat local i al mateix temps en l’àmbit de la UE. Aquests nivells treballen junts per a intentar convèncer al consumidor i portar un producte al mercat. És una cosa en la qual continuarem treballant.

Autor: Oriol Urrutia, Co-Editor

Subscriu-te a la Newsletter i rep cada mes Bio Eco Actual gratis al teu correu

Bio Eco Actual, el teu mensual 100% ecològic
Llegir
Bio Eco Actual Agost 2022

Deixa un comentari

Please enter your comment!
Please enter your name here